Tomáš Leňo - KORENE

autorská výstava fotografií k životnému jubileu

Špecifikom Leňovej tvorby je, že nesleduje aktuálne formy a trendy v dokumentárnej fotografii a neberie do úvahy čas a priestor. Kontinuálne zachytáva okamihy, ktoré sú pre ľudskú bytosť nemenné a hlbinné, obsahujúce v sebe atribúty pozitivity vedúce k poznaniu pravdy. Z tohto uhla pohľadu nie je pre autora dôležitá kvantita fotografických výstupov, ale proces utvárania kvalitného obsahu a odkazu pre diváka. Často sa to deje podprahovo v jeho mysli, ktorú necháva dozrieť, aby v pravom okamžiku autorovho stotožnenia sa, vyšli výsledky tvorivého zápasu aj navonok.

Jubilujúci humenský fotograf sa významne začlenil do slovenskej dokumentárnej fotografie najmä niekoľkoročným monumentálnym cyklom fotografií Rusíni (1. etapa: Starina 1981 – 1986, 2. etapa: Rusíni 1996 -2003), ktorý spoločne s Jozefom Ondzikom vyústil do rovnomennej fotografickej knihy (2011). Toto mimoriadne dielo tvorí jeden z pilierov slovenskej fotografickej histórie. Sugestívna krajina Bukovských vrchov a v jej centre človek, dedinčan, Rusín v najrozličnejších situáciách – doma, pri práci, na ulici, na spoločenských a náboženských podujatiach, podčiarkuje okrem významnej dokumentárnej a umeleckej hodnoty aj silný sociálny rozmer. Nostalgická atmosféra čiernobielych fotografií, kontrastujúca v obsahu s jemným nádychom irónie a láskavého humoru, nesie v sebe hlboké človečenstvo. Napriek spoločnej téme vo dvojici – čo je vo fotografii vzácne - každý z autorov si zachoval odlišné štylistické prístupy, niekedy viac, inokedy menej rozdielne. Tomáš Leňo sa sústreďuje na prirodzený prejav ľudí, spätých so striedaním ročných cyklov a tradičnými životnými a náboženskými zvyklosťami a rituálmi. Na fotografiách uplatňuje opticky skreslenú perspektívu a „zahaľuje“ postavy do tajomnej čiernobielej atmosféry modelácie svetlom, ktorej výsledkom je zjavná imaginácia a poetický náboj motívu.

Dovolím si použiť slová významnej českej fotografky Markéty Luskačovej pri vydaní knihy Rusíni:

„Tieto jemné a vážne fotografie sú výnimočné. Idú proti trendu našich čias, v ktorom sa umelosť vo fotografii povyšuje na umenie a v móde je brutalita.“

Umelecký kritik a historik Aurel Hrabušický, kurátor zbierok fotografií Slovenskej národnej galérie v Bratislave pridáva:

„V prípade Rusínov Leňa a Ondzika je až po odstupe času zrejmé, o aký monumentálny projekt ide. Tento fotografický materiál dohromady vytvára niečo mimoriadne, niečo, čo v histórii slovenskej fotografie prekonáva len málokto. Azda len Martin Martinček v niektorých svojich cykloch, možno ešte Tibor Huszár pri dobrom výbere.“

Výber Leňových fotografií Rusínov tvorí jeden z troch tematických okruhov aktuálnej výstavy. Aj keď sa autor na dlhší čas verejne odmlčal, vnútorné fotografické výzvy v ňom rezonovali tým, že hľadal cesty ďalšej sebarealizácie.

Určite nie náhodou sa v jeho bohatom archíve viac ako tri desaťročia skrývali unikátne zábery z búrania ateliéru jedného z najvýznamnejších českých fotografov 20.storočia Josefa Sudka (1896–1976), ktoré Leňo nasnímal 17.júla 1989 v Prahe 3 Na Újezde. A všetko nasvedčuje tomu, že v tomto dejinnom okamžiku sa tam s fotoaparátom ocitol sám.

„Ako čerstvý absolvent vysokej školy som sa rozhodol, že si pár týždňov pred nástupom do praxe vycestujem za rodinou fotografovať Prahu. Jedným, z mojich cieľov bol aj ateliér na Újezdě. Prvý raz som si ho obhliadol v krásny letný deň 15. júla 1989, ale nemal som pri sebe fotoaparát, ani film. Na miesto som sa už pripravený vrátil o dva dni.

Prekvapilo ma, že som tam nenašiel len osihotený ateliér, ale aj malú spoločnosť. Robotníkov, chlapov z demolačnej čaty, ktorí pripravení začali búrať tento "pamätník" českej fotografickej histórie. V skutočne zvláštnej atmosfére som začal fotografovať. Očakával som, že nebudem sám, že sa dostavia pražskí fotografi a možno aj televízny štáb Českej televízie a všetko zdokumentuje. Ale nič také sa neudialo.

V tomto smere je mojich 72 záberov vo fotografickej histórii bývalého Česko-Slovenska jedinečných. A okrem intenzívneho zážitku som si so sebou odnášal zo smetiska odhodených vecí "darček" v podobe Sudkovho dreveného hokerlíku - stoličky, na ktorej sedával. Bolo to pre mňa veľmi symbolické.“

Josef Sudek bol autorom neopakovateľných lyrických záberov Prahy. Hrôzy I.svetovej vojny ho pripravili o pravú ruku. V kontexte tvorby z újezdského záhradného dreveného ateliéru dominujú poetické zátišia, zachytené objektívom fotoaparátu na okne ateliéru. Bol to jeho pracovný a inšpiračný priestor a súčasne objekt pre voľnú umeleckú tvorbu. Bolo to aj obľúbené miesto stretávania sa s priateľmi a významnými osobnosťami českého spoločenského a kultúrneho života. V roku 1985 vypukol v ateliéri požiar, ktorý značne poškodil už aj dovtedy poškodené priestory. Zvyšok stavby aj s časťou vnútorného vybavenia sa zachoval v pomerne rozpadnutom stave. (Akútna potreba zrekonštruovania ateliéru sa pomocou dokonalej repliky zrealizovala v roku 2000.)

Úcta a obdiv k osobnosti a tvorbe Sudka v Leňovi dozrievala, aby práve v čase fotografickej a životnej križovatky priniesla premiérovú bilanciu v podobe 24 čiernobielych fotografií. Kompozíciou, atmosférou, symbolikou a vnútornou energiou miesta súzvučia s poetikou Sudkovho diela. Búranie ateliéru Josefa Sudka zvýrazňuje Leňovo vnútorné nastavenie na poéziu života v jeho často nezbadaných odtieňoch obyčajných vecí. V nadväznosti na výnimočného fotografa Leňo prepožičiava téme istú nadčasovosť v zdanlivej pominuteľnosti vzácneho odkazu. Atmosféra „rozkladu a strácania“ prinášajúca dávku napätia zároveň tento cyklus fotografií dynamizuje a tvorí druhý tematický okruh výstavy.

Na ceste života sa stretávame s mnohými križovatkami a vďaka vnútornému zreniu naše podvedomie eliminuje povrchné záblesky a sústreďuje nás na to dôležité. Tretí tematický okruh tvorí cyklus farebných fotografií Môj Balkán. Ide o hľadanie a stotožnenie sa autora so svojou vlastnou identitou.

Tomáš Leňo je potomok česko-slovenského manželstva a jeho starý otec pochádzal z Báčskeho Petrovca vo Vojvodine. Dokumentácia rusínskej menšiny autora pokračovala a priviedla Leňa do Vojvodiny, krajiny jeho predkov. To sa stalo odrazom autorovho stotožňovania sa so srbskými koreňmi. Na ceste sebapoznávania pokračuje, fotograficky zachytáva nové objavy, dojmy a stretnutia s krajinou a ľuďmi. Vystavený súbor je iba zlomkom a začiatkom tejto cesty.

Výstava ako celok troch rovín fotografickej tvorby v spoločnom názve KORENE je sondou do vnímania autorovho sveta, nielen toho vonkajškového ale najmä vnútorného a sugestívnou výpoveďou, reflektujúcou toto poznanie. Každý z vystavených tematických celkov má svoj vesmír, ale každý z nich spája latentná niť, vedúca k autorovmu nájdeniu svojich koreňov a svojho pevného miesta na zemi. A kdesi v rodovej pamäti aj vzdania úcty svojím predkom.

Mária Mišková

Tomáš Leňo sa narodil 6.6.1964 v Humennom. Po ukončení gymnaziálneho štúdia v Humennom (1983), absolvoval Filozofickú fakultu UPJŠ v Prešove (1989). Od toho času pracoval v kultúre ako redaktor v regionálnych novinách, redaktor mesačníka Vestník pre potreby štátnej správy, venoval sa aj výstavníctvu s dôrazom na fotografickú tvorbu a zastával funkciu riaditeľa Vihorlatskej knižnice v Humennom.

Fotografické aktivity, súťaže a výstavy:

  • 1978 1. miesto vo fotografickej súťaži „Čím budem“, organizovanej Okresným domom pionierov a mládeže v Humennom
  • 1986-1987 Fotografia academica – medzinárodná fotografická súťaž študentov vysokých škôl, kde získal všetky najvyššie ocenenia súťaže: Medailu Fotografia academica, 1.cenu a 2 mimoriadne ceny od spoločenských organizácií. V roku 1987 ako jediný z ČSSR získal 1.miesto (predsedom poroty bol vysokoškolský pedagóg FAMU, prof. Ján Šmok)
  • 1980-2002 účasti a ocenenia v postupových súťažiach AMFO na krajskej i celoslovenskej úrovni
  • 1981-1987 účasť v dlhodobom fotografickom projekte presídľovania obyvateľov a výstavby vodnej nádrže v Starine, organizovanom Okresným osvetovým strediskom v Humennom. V spolupráci s priateľom a fotografom Jozefom Ondzikom s mimoriadnym tvorivým vkladom pokračovali v téme prakticky až do vydania publikácie Rusíni v r.2011
  • 1999 Ako jediný zástupca slovenskej fotografickej scény bol prizvaný k medzinárodnému projektu „Dancing through time“ realizovaným Lorenzom Merlom a Lambertom Cantonim v talianskom Miláne. Fotografie z tematického celku Rusíni vystavoval vedľa významných fotografických velikánov (Henri Cartier-Bresson, Robert Cappa, Sebastiao Salgado ai.)
  • 1997–2012 Projekt autorskej dvojice Tomáša Leňa a Jozefa Ondzika Ľudia spod Bukovských vrchov s neskorším názvom Rusíni mal mnohé verejné prezentácie: Ruský Potok 1997, Jalová 1998, Humenné 1998, Poprad 1998 – Dom fotografie, Svidník 1999 – Múzeum ukrajinsko – rusínskej kultúry, Snina 2000 – Dom Matice Slovenskej, Prešov 2001 – Šarišská galéria, Ruský Kerestúr 2004 – Srbsko, Viedeň 2000- Rakúsko, Miláno 1999 – Taliansko – Bratislava – 2000, 2002, 2007, Novy Sad 2005 – Srbsko, 2012 – Bratislavský hrad, Eger 2012 – Maďarsko
  • 2018–2019 Autorská výstava fotografií vo Vihorlatskej knižnici v Humennom
  • 2021 Skupinová výstava v rámci zakladateľskej generácie fotoklubu Reflex k 40. výročiu jeho vzniku, Vihorlatské múzeum Humenné

Medzinárodné fotografické workshopy:

  • 1998 Ulica Andy Warhola Medzilaborce
  • 2000 – 2002 Portréty miest (Przemyśl–Poľsko, Ľvov–Ukrajina, Humenné–Slovensko)
  • 2001 Razem/Spolu – Ján Pavol II. v Ľvove (za účasti poľských, ukrajinských a slovenských fotografov)

Knižné tituly (so zaradením Leňových fotografií) a publikačná činnosť:

  • 1990 Ľudovít Hlaváč: Dejiny slovenskej fotografie, Vydavateľstvo Osveta, Martin (prvá ucelená bilancia vývinu fotografie na Slovensku)
  • 1991 Václav Macek Súčasná slovenská fotografia, SKZ MK Bratislava
  • 1998 Katalóg k výstave: Ľudia spod Bukovských vrchov, RKS Humenné
  • 1999 Fotografický magazín „du“ v Zűrichu vo Švajčiarsku uverejnil rozsiahly príspevok pod názvom „Fotoreportáž z Ruského Potoka“ autorskej dvojice Tomáš Leňo a Jozef Ondzik
  • 2007 Aurel Hrabušický, Petra Hanáková – Stratený čas? Slovensko 1969 – 1989 v dokumentárnej fotografii, SNG Bratislava
  • 2011 Tomáš Leňo, Jozef Ondzík - RUSÍNI (autorská kniha) s kurátorským textom Aurela Hrabušického a textami Petra Švorca a Oľgy Glosíkovej. Vydavateľstvo O.K.O v spolupráci s vydavateľstvom Slovart. Obrazy zo všedného dňa sú sociologickou a antropologickou štúdiou dediny na prelome druhého a tretieho tisícročia na severovýchode Slovenska

Mediálne výstupy:

  • 1989 DOTYKY časopis pre mladú literatúru a umenie. č. 6/1989. Príspevok: Tomáš Leňo: Starina
  • 2011 rusyn.sk z 21.6.- príspevok: Tomáš Leňo spoznával Srbsko objektívom fotoaparátu,
  • 2011 hornyzemplin.korzar.sme.sk. Rozhovor s Tomášom Leňom: Sme pravdivejší a prajnejší
  • 2012 Pravda z 12.7.2012, ročník XXII.č.160, strana 40. Passia Radoslav: O Rusínoch nostalgicky aj s humorom, recenzia na publikáciu Rusíni
  • 2012 Romboid č.5/6, ročník 47, strana 108. Passia Radoslav: Dvaja fotografi, jedna téma. Rozhovor so spoluautorom publikácie Rusíni Tomášom Leňom
  • 2012 rusyn.sk zo 6.6.2012 Obrazová správa o Rusínoch
  • 2024 hornyzemplin.korzar.sme.sk. Jana Otriová v rozhovore s Tomášom Leňom: Lásku k fotografovaniu zdedil po slávnom dedovi

NAŠE KONTAKTNÉ ÚDAJE

  • Fotoklub Reflex
  • Vihorlatské múzeum v Humennom
  • Námestie slobody 1
  • 06601 Humenné

  • fotoklubreflex@googlegroups.com
  • web: www.reflex.muzeumhumenne.sk