FRANTIŠEK

FEIGL

Rodák z Humenného, pôvodným povolaním stavebný technik, v tomto čase na dôchodku, pochádza z fotografickej rodiny. Jeho starý otec Václav Feigl (1894–1968) bol spoluzakladateľom Fotoskupiny pri Klube slovenských turistov a lyžiarov v Humennom (1942), keď ešte predtým sa stretával s nadšencami fotografie, ktorých ako skúsenejší zasväcoval do tajomstiev čiernobieleho procesu a tvorby fotografie. Popri komerčnej činnosti vo vlastných ateliéroch v Humennom a Michalovciach sa venoval aj voľnej tvorbe. Jej čaru podľahol nielen syn Jozef Feigl (1923–1982), ale aj jeho vnuci František a Jozef a pravnuci Filip a Tomáš.

František Feigl sa fotografovaniu začal venovať po absolvovaní strednej školy dokumentovaním najmä turistických vysokohorských podujatí, keďže turistika (popri fotografovaní) sa stala súčasťou jeho voľnočasových aktivít až do dnešných dní.

V roku 1972 je pri Závodnom klube Chemlon v Humennom založené Filmové amatérske štúdio (FAŠ), do ktorého vstupuje a je jeho aktívnym členom do ukončenia činnosti v roku 1992. Počas tohto obdobia so svojou 8 mm kamerou zachytáva podobne ako pri fotografovaní hlavne krajinu a reportáže z turistických pochodov. V rámci postupových filmových súťaží vo vtedajšom Československu získal niekoľko ocenení v okresnom kole Humenská kamera, v krajských a celoslovenských prehliadkach amatérskeho filmu.

Po roku 2000 sa vracia k fotografovaniu. Zamieňa analógový fotoaparát za digitálny, čím sa mu otvoril takmer neobmedzený prístup k dokumentácii a tvorbe jemu blízkych tém. V roku 2006 sa stáva členom Fotoklubu Reflex pri Vihorlatskom osvetovom stredisku a neskôr (2012) aj členom fotoklubu Karpatské ozveny. Fotografickú tvorbu vymedzuje do tém prírody, krajiny, zátišia, dokumentuje rôzne dobrovoľnícke spoločenské podujatia.

Zúčastnil sa medzinárodných fotografických plenérov v Bardejove, poľskom Krosne, v Humennom a ich poplenérových výstav. Absolvoval tvorivý workshop na Počúvadle. Zúčastňuje sa periodických postupových súťaží AMFO (získal niekoľko ocenení), ale aj tematických súťaží: Strom Ružomberok. V projekte „Poézia v meste“ bol spoluautorom fotografickej prezentácie. Zapojil sa do projektu Fotopotulky, keď v roku 2022 bol jedným z autorov sprievodnej výstavy Šesť realít. Žije a tvorí v Humennom.

NAŠE KONTAKTNÉ ÚDAJE

  • Fotoklub Reflex
  • Vihorlatské múzeum v Humennom
  • Námestie slobody 1
  • 06601 Humenné

  • fotoklubreflexhe@gmail.com
  • web: www.reflex.muzeumhumenne.sk