Yuri Dojč / Last Folio

Yuri Dojč (12.5.1946) vyrastal v Humennom, jeho otec pracoval ako riaditeľ strednej školy a matka ako učiteľka. V roku 1954 sa rodina s vtedy 8-ročným Yurim presťahovala do Bratislavy. V roku 1968 sa ako študent zúčastňoval letného študijného programu v Londýne, keď vojská Varšavskej zmluvy vpadli do vtedajšieho Česko-Slovenska. Počúvnuc radu svojho otca sa Yuri Dojč rozhodol, že sa domov nevráti, o rok neskôr emigroval do Kanady a usadil sa v Toronte, kde si vybudoval úspešnú kariéru ako komerčný a umelecký fotograf.

Výstava LAST FOLIO sa a vracia ku krutej minulosti krajiny, kde sa Yuri narodil a s ktorou ho spája história jeho rodiny. “V januári 1997 som na pohrebe svojho otca stretol zaujímavú ženu, pani Vajnorskú. Bola jedným z asi tisíc dievčat, ktoré začiatkom roka 1942 nastúpili do úplne prvého vlaku smerujúceho do Osvienčimu. Prežila tam tri roky a okrem brata prišla o celú rodinu. Rozprávala mi o svojich každodenných návštevách ľudí, ktorí, tak ako ona, prežili. Poprosil som ju, či by som ju na jej pravidelných pochôdzkach mohol sprevádzať. Súhlasila. A tak som začal fotografovať týchto ľudí a svet, v ktorom žijú.“

David G.Marwell, Múzeum židovského dedičstva v New Yorku: "V kontexte traumy holokaustu, Dojč prináša neodbytne krásne obrazy – ako šperky na výmenu – ktoré nás cez našu predstavivosť vedú k stratenému svetu a času. Tým, že sa na ne pozeráme, akosi si “pamätáme” všetko, čo predstavujú. Naša jedinečná schopnosť empatie a porozumenia sa aktivuje a my sme prenesení do vnútra, do sveta, ktorý žije našou kolektívnou pamäťou. Keď sa pozeráme na obrazy toho, čo ostalo, pamätáme si všetko, čo bolo stratené".

Na vernisáži výstavy v piatok 13. 9. sa prostredníctvom telemostu s prítomnými spojil samotný autor Yuri Dojc a komentoval vystavené fotografie.

Organizátor výstavy: NERV PLATFORMA

Kurátorka výstavy: PaedDr. Beata Rückschloss Nemcová

Výstava potrvá do 15.10.2019 v priestoroch bývalého Zekonu na sídl. III. v Humennom.

Z vernisáže výstavy v Humennom

Autor fotografií: Marek Suvák

NAŠE KONTAKTNÉ ÚDAJE

  • Fotoklub Reflex
  • Vihorlatské múzeum v Humennom
  • Námestie slobody 1
  • 06601 Humenné

  • fotoklubreflexhe@gmail.com
  • web: www.reflex.muzeumhumenne.sk