Jozef Česla / Tajomné savany africké

Jozef Česla (1950) fotograf, lektor, predseda fotografických slovenských i medzinárodných súťaží, premiérovo sprístupňuje v Humennom veľkoformátový čierno-biely cyklus s názvom Tajomné savany africké. Tematické a žánrové zameranie je úplne odlišné, s akým sme sa v doterajšej Česlovej tvorbe stretávali. Verný čierno-bielemu zobrazovaniu podmieňuje svoje obrazy hrou svetla a tieňa, pričom dôraz kladie na invenčné hľadanie nových podôb, pre nás exotickej africkej krajiny a zvierat.

Jozef Česla žije v Starej Ľubovni a profesionálne sa venuje reklamnej a voľnej fotografii. "Fotenie bolo mojím koníčkom snáď odjakživa. Venoval som mu všetku energiu - od r. 1990 už aj profesionálne. Som spokojný, keď môžem realizovať vlastné nápady - a to aj pri fotografii na objednávku. Pri voľnej tvorbe si však rovnako dávam záležať na technickej dokonalosti. Myslím si, že remeslo je základ, len myšlienka sama osebe, bez technickej čistoty a remeselnej zručnosti nestačí," vyznáva sa autor.

Výstavu v Humennom môžu návštevníci obdivovať v čase od 8. 10 do 30. 11. 2016. Jej vernisáž 7. októbra 2016 vo Vihorlatskom múzeu sa uskutoční za autorovej účasti.

Krátke video z vernisáže.

Fotografie z vernisáže Jozef Lauruský